Загадка «Капуцина» Федора Броннікова

Написано lara в . Опубликовано в Статті

Сьогодні ім’я художника-академіста Федора Броннікова (1827-1918) є майже забутим, але свого часу він був дуже популярним і затребуваним. Академія мистецтв у Санкт-Петербурзі не скупилася йому на звання, Бронніков мав усі чини, які даються тільки тим, чиї справжні заслуги беззаперечно визнані: академік, професор історичного живопису, почесний член Академії.

Федір Броннікеов. Автопортрет. 1856. Музей В.А. Тропініна і московських художників його часу (Москва)

Але початок творчого життя художника безхмарним не був. Народився майбутній митець у старовинному купецькому містечку Шадринськ Пермської губернії у родині іконописця, і саме батько дав захопленому малюванням сину перші уроки живопису. А після його смерті 16-річний юнак, мріючи вступити до Академії мистецтв, вирушив з попутним обозом у Санкт-Петербург. Та двері цього закладу виявилися закритими для міщан.

Одного разу відомий ксилограф Євстафій Бернардський побачив, як молодик малює на вулиці перехожих, і запросив його в свою майстерню. Так Бронніков став учнем граверної майстерні, де працював підмайстром «за харчі та одяг». Але він хотів бути не гравером — мріяв про кар’єру художника. І от щасливий випадок — знайомство у Бернардського зі скульптором Петром Клодтом, який і виклопотав хлопчині безкоштовний квиток слухача класів малювання академії, які Бронніков успішно пройшов і отримав срібну медаль.

Але тільки в 1850 році, після того як за клопотанням покровителів художника в Шадринську дали згоду відрахувати його зі свого міщанського товариства, він став повноправним учнем Академії, де займався у професора історичного живопису Олексія Маркова. Марков бачив скрутне становище свого учня і допомагав йому грошима, а потім домігся від академічної ради щомісячної стипендії в десять рублів. Піклувався вчитель недарма: за час навчання Бронніков отримав Малі та Великі срібні та золоті медалі і у 1853 році закінчив Імператорську Академію мистецтв з великою золотою медаллю, званням художника і можливістю відрядження до Італії.

Отже, омріяна Італія, «земля обітована» для художників, де у кожному камінчику вбачалися відбитки великої історії… У 1854 році, коли Бронніков вирушив за кордон пенсіонером, в Римі жили його товариші по Академії: Олексій Боголюбов, Олексій Чернишов, Лев Лагоріо – і Вічне місто підкорило вчорашнього студента своєю величною красою, яскравою південною природою, барвистістю італійського побуту і давньою історією, змусило багато читати і наполегливо працювати…

В Італії Бронніков залишився назавжди, бо слабкий стан його здоров’я вимагав теплого і м’якого клімату. В Римі на Віа Вітторія у нього була своя студія. Художник багато працював і став відомим і багатим італійцем. А через деякий час він одружується на італійці Марії Кармелі.

Незважаючи на багаторічне життя за кордоном, Бронніков не поривав зв’язку з батьківщиною, а його тривала поїздка до Росії (1863-1865) стала переломним моментом у творчості. Тут він зблизився з передвижниками і під їхнім впливом написав ряд жанрових картин, а у 1873 році вступив у Товариство пересувних художніх виставок. І якщо раніше Бронніков брав участь лише у російських академічних виставках, на яких регулярно був відмічений золотими медалями, то з 1881 року його пріоритетом стають заходи Товариства пересувних виставок.

Все життя Броннікова – це картини і творчість, художником він був плідним: працював завжди, навіть вночі, щоб ідея не пропала і нічого з голови не вилетіло. Його полотна відрізняються сильною експресією постатей та облич, чудовою технікою малюнку та особливим колоритом: м’якістю фарб, ніжністю відтінків.

Загалом, у творчості Федора Броннікова можна виділити історичний живопис античної тематики, жанрові картинки з життя сучасної художнику Італії, чудові італійські пейзажі та портрети, які вражали схожістю з натурою.

Одна з робіт Федора Броннікова представлена і у постійній експозиції Херсонського обласного художнього музею ім. О.О. Шовкуненка — це картина 1881 року, написана олією на дереві. Офіційно, вона має назву «Капуцин», але перед нами не чернець ордена «жебракуючих».

Федір Бронніков. Капуцин. 1881

Тож давайте подивимось, як виглядали капуцини. Зазвичай, вони носили довгі бороди, одягалися в рясу або волосяницю бурого кольору з гостроконечним капюшоном (завдяки якому орден і отримав свою назву), підперізувалися мотузкою з вузлом, який був символом міцності чернечих обітниць, а на босі ноги надягали прості сандалі.

Зображений Бронніковим священник зовсім не відповідає описам капуцинів. А от католицьким єпископом він цілком може бути. Фіолетова сутана (верхній довгий одяг католицького духовенства, що носиться поза богослужінням, її колір залежить від ієрархічного положення священнослужителя: у священика сутана чорна, у єпископа — фіолетова), білі шовкові літургійні рукавички також є деталлю одягу католицького єпископа, і пояс (фаш’я) відповідає єпископському сану – фіолетовий шовковий, на додачу ще й єпископський жезл. Твір відрізняється тонким малюнком, гостротою психологічної характеристики, переконливістю образної мови і живописною майстерністю.

І хоча картиною Федора Броннікова «Капуцин» часто ілюструють статті про історію цього ордену, можемо з упевненістю сказати, що художник насправді змалював не ченця-аскета, а римського католицького єпископа.

Лариса Жарких, наукова співробітниця

Тегі: , ,

Залиште коментар