Художнє скло в колекції музею

Колекція художнього скла є істотним доповненням музейного зібрання предметів декоративного-ужиткового мистецтва. Більшість виробів датуються другою половиною минулого століття і виготовлені на київських та львівських підприємствах. Вони свідчать, що українські митці досконало володіли прийомами обробки скла, відчували його пластичні якості, були талановитими і неперевершеними майстрами своєї справи.

Павло Авєрков. Набір «Він та Вона». 1967. Гутне скло
Микола Воїнов. Набір «Жарт». 1967. Скло, гутна обробка

В колекції представлено побутовий посуд: штофи, графіни, вази, чорнильниці, склянки, глечики тощо. Це підтверджує широке побутування скляного посуду серед українського народу. Вироби мають різні кольорові відтінки (через домішки в піску, з якого варили скло). Їхні округлі, соковиті форми прикрашені ліпленням — накладеними в гарячому стані нитками, джгутами, стрічками, кульками.

На початок 50-х років минулого століття припадає становлення відомого майстра Мечислава Павловського. Він володів багатьма видами гутного мистецтва: видував посуд, створював фігурні вироби, виробляв скляну пластику. Митець творчо експериментував, розробляв нові технічні прийоми в декоруванні скла. Павловському першому серед вітчизняних склодувів присвоєно звання Заслуженого майстра народної творчості України. В кожному з його виробів проявляється своє ставлення до матеріалу, свій набір художніх засобів та система образних уявлень.

Мечислав Павловський. Ваза «Кошик». 1960-ті рр. Гутне кольорове скло, вільне дуття, ліпнина
Мечислав Павловський. Ваза. ХХ ст. Кольорове скло
Мечислав Павловський. Чорнильниця «Півень». 1960-ті рр. Гутне кольорове скло, вільне дуття

Роботам Йосипа Гулянського, Мар’яна Тарнавського, Миколи Воїнова, Павла Авєркова властиве глибоко творче осмислення стародавніх традицій. Використовуючи різноманітні пластичні якості скла і метод гутної обробки, ці майстри досягали великої образності й виразності.

Великий інтерес становлять штофи з кольорового скла або кришталю, декоровані різьбою. В народі такі вироби, прикрашені рослинно-квітковими орнаментами, картушами та вензелями замовників, називали «панське шкло». Цікавим явищем в українському народному мистецтві є мала скляна пластика — ведмедики, баранці, коники, качки — те, що користувались особливою популярністю серед народу.

Микола Воїнов. Штоф «Степові квіти». 1975. Кольорове скло, гравірування, штамповка
Едуард Карітон. Риба. ХХ ст. Статуетка. Кольорове скло
Мар’ян Тарнавський. Пташка. 1960-ті рр. Кольорове скло, витягування

Твори провідних українських митців відзначаються досконалістю форм і глибоким знанням техніки художньої обробки скла.

Наталя Кольцова,
завідуюча науково-експозиційного відділу