Музейна скарбниця

Історія створення бібліотек починається ще з античності. Римляни запозичили у греків бібліотеку як особливий заклад та сам принцип організації її роботи і використання читачами. Бібліотека — це інформаційний, культурно-просвітницький заклад. В наш час дехто вважає, що бібліотеку може замінити комп’ютер. Але ніколи і ніщо не замінить людині живе спілкування з книгою.

Не всі в Херсоні знають, що в нашому музеї працює спеціальна наукова бібліотека. Історія її створення схожа з історією самого музею. Коли у 1978 році відкривали музей до 200-річчя міста, а до того це був відділ краєзнавчого музею, був переданий і книжковий фонд розділу «Образотворче мистецтво». Разом із колекцією картин колекціонерка Марія Корніловська заповіла Херсону і книги. Це література ІІ половини ХІХ – початку ХХ століття («Історический вестник», «Вестник Европы», унікальне видання Біблії XVIII ст., історії міст, монографії про життя та творчість художників).

Великим поповненням книжкового фонду музейної бібліотеки став заповіт відомого херсонського художника Георгія Курнакова про передачу літератури музею. Його бібліотека унікальна. Це каталоги художніх виставок початку ХХ ст., монографії про життя та творчість художників, «Історія живописи въ ХІХ вѣкѣ» Р.Мутеръ (1899 рік), журнали «Аполлонъ», енциклопедії.

У 80-ті роки минулого століття музей мав можливість придбати книги в букіністичних магазинах та у колекціонерів (журнали кінця ХІХ – початку ХХ ст. «Столица и усадьба», в одному із номерів якого є стаття про архітектурно-парковий ансамбль у селі Садове Херсонської губернії; «Миръ искусства» 1900-1904, «История искусствъ» 1897).

В 1990-ті роки, разом із колекцією гжелі, димківської іграшки, порцеляни, яку придбав музей у авторів в художніх майстернях, були передані і унікальні книги: «Фабричныя марки на фарфорово-фаянсовыхъ издѣлияхъ» авт. А.Селивановъ, 1911 г., «Майолика и французький фаянс XVIII ст.» авт. А.Кубе, 1923 г. та багато інших. Заповівши музею унікальну колекцію екслібрисів, колекціонер Михайло Ємельянов подарував і більше 50 книг про них. Це дало можливість науково обробити колекцію та видати каталоги.

Музей безмежно вдячний за значне поповнення музейної бібліотеки сучасними виданнями художникам Анатолію Мельнику, Віктору Сидоренку, Інституту проблем сучасного мистецтва, Національному музею українського народного декоративного мистецтва, колекціонеру Миколі Жарову.

В бібліотеці зберігаються персональні архівні документи Георгія Курнакова, Миколи Скадовського, сучасної художниці Олени Рибальченко та інше.

Музейна бібліотека допомагає науковим співробітникам та всім поціновувачам образотворчого мистецтва в пошуках необхідних матеріалів для лекцій, атрибуцій, екскурсій, курсових та дипломних робіт.

Галина Аксютіна,
бібліотекарка спеціальної бібліотеки
Херсонського обласного художнього музею ім. О.О.Шовкуненка