Вернісаж до Дня Європи

«Дари  Карліса Добрайса та латвійське мистецтво кінця ХІХ–ХХ ст. із зібрання музею»

«Віктор Гонтарів – лицар Зоряного возу»

26 травня у Херсонському обласному художньому музеї ім.О.О.Шовкуненка відбулось урочисте відкриття одразу двох виставкових проектів: «Дари  Карліса Добрайса та латвійське мистецтво кінця ХІХ–ХХ ст. із зібрання музею», «Віктор Гонтарів – лицар Зоряного возу». Виставки присвячені Дню Європи в Україні та Дню народження музею, який ми святкуємо 27 травня.

Перший проект має міжнародний статус. Його здійснення стало можливим через бажання відомого латвійського художника Карліса Добрайса передати свої картини у дарунок музею, адже син художника Яніс Добрайс відзначив високу професійність музейної роботи по зберіганню колекції під час свого візиту до Херсону восени минулого року.

Таким чином музей отримав величезні за форматом, монументальні полотна: «Реставратори».1962, «19** рік». 1987, «Алегорія». 2008,  «Моє життя». 2013, які являються розповіддю про життя митця, відображенням свого часу. Також на виставці представлено роботу учениці Добрайса Уни Лекузе «Алегорія». 2017, що теж подарована художницею музею, та  картину Добрайса «Чорнобиль. Ваш рейс наступний».1986, яку придбав відомий колекціонер та меценат Петро Багрій для своєї приватної колекції.

Виставковий проект «Віктор Гонтарів – лицар Зоряного возу» репрезентує творчість заслуженого художника України, лауреата Шевченківської премії, академіка Національної академії мистецтв України, представника харківської школи монументального живопису. Твори художника були надані для організації виставки  Петром  Багрієм (м.Київ). Одразу три виставкові простори музею задіяно для експонування творів Віктора Гонтаріва.

05

На вернісаж завітало багато гостей. Виставку відкрила директор музею, заслужений працівник культури України, Аліна Доценко, яка привітала присутніх та розповіла про свою подорож до Латвії. Директор надала слово голові ХОДА Андрію Гордєєву, який підкреслив, що євроінтеграція — це насамперед культурний обмін, і виставка творів латвійських художників в українському просторі є дуже важливою. Привітали всіх з яскравою подією Надзвичайний та Повноважний Посол Латвії в Україні Юріс Пойканс, перший заступник голови ХОР Василь Зеленчук, секретар міської ради VII скликання Олена Урсуленко, голова правління мистецького фонду «Артанія» Іван Мельничук. Начальник управління культури ХОДА Світлана Думинська звернула увагу на те, що дві такі різні виставки, відкриті в один день — це справжня культурна подія для Херсону.

11

Приємною несподіванкою для присутніх стала можливість побачити не тільки твори, але й самого художника: Карліс Добрайс приєднався до вернісажу у форматі телемосту, і привітав присутніх з великого екрану.

Щиру подяку від імені громади Херсона висловила голова фонду «Захист» Лариса Польська, адже цей дарунок — не тільки музею, а й всім херсонцям.

Вернісаж відбувся у святковій та дружній атмосфері та продовжився концертом у великій залі музею. У відкритті виставки взяли участь друзі музею, шанувальники мистецтва, художники, творча молодь. Гості вернісажу отримали в подарунок нове видання музею — каталог виставки та творів латвійського мистецтва музейної колекції.

18