Європейські екслібриси з колекції М.А. Ємельянова

В достатньо великому зібранні екслібрисів з колекції Михайла Андрійовича Ємельянова представлено не тільки книжкові знаки наших співвітчизників, власників великих бібліотек Російської імперії та колишніх республік Радянського Союзу, але й бібліофілів багатьох країн Європи, доля деяких з них виявилась досить трагічною. Ми репрезентуємо кілька таких графічних мініатюр…

Ex libris JUL. ED. GERZON. Німеччина. Перша чверть ХХ ст. Цинкографія. Автор невідомий.

Ex libris JUL. ED. GERZON. Німеччина. Перша чверть ХХ ст. Цинкографія.
Власник: Юліус Герзон (1868-1942).
Автор невідомий.

Юліус Герзон. Виходець з багатої єврейської сім’ї. Спільно з братом Мартіном був власником літографічної майстерні в Берліні. Пацифіст. В його будинку неодноразово збиралися люди, які розділяли його пацифістські переконання. Багатьом допомагав матеріально. Разом з братом Мартіном був членом «Німецької ліги з прав людини». В 1933 р. емігрував до Франції. В 1942 р., проживаючи в Ніцці, отримав наказ з’явитися в поліцейську ділянку. До родини Юліус Герзон більше не повернувся…

 

Еx libris Dr. E.W. Braun. Цинкографія. Автор: Adolf Zdrasila

Еx libris Dr. E.W. Braun. Цинкографія.
Власник: Доктор Браун Ендмунд Вільгельм (?-?), директор Музею мистецтва та ремесел в Троппау (головне місто Сілезії).
Автор: Adolf Zdrasila (1868-1942). Художник і гравер.

Адольф Здрасіла народився в австро-угорському місті Троппау (Опава, Сілезія). Син кравця, який, виїжджаючи на заробітки до Італії, обов’язково брав туди сина, змалку залучаючи його до світової скарбниці мистецтва. Закінчив Академії мистецтва у Відні та Карлсруе. Повернувшись в Троппау, користувався заступництвом свого друга, директора Музею мистецтва та ремесел, Едмунда Вільгельма Брауна.

 

Ex libris H. Michelson. 1936. Ксилографія. Автор: Р. Кивіт

Ex libris H. Michelson. 1936. Ксилографія.
Власник: Хедвіг Міхельсон (?-1941).
Автор: Р. Кивіт (?-?). Художник-графік. Естонія.

Книжковий знак належить Хедвіг Міхельсон, доньці відомої естонської поетеси Лідії Койдула (1843-1886), полум’яної патріотки і відомої громадської діячки періоду естонського національного визвольного руху 1860-1880 рр. Хедвіг Міхельсон перебралася до Петербургу ще до революції 1917 р. Померла від голоду в блокаду Ленінграда.

 

Ex libris Juri Lossman.1936. Цинкографія. Автор: Й. Наха.

Ex libris Juri Lossman.1936. Цинкографія.
Власник: Юрій Лоссман (1891-1984), естонський легкоатлет.
Автор: Йохан Наха (1902-1982). Художник-графік. Естонія-Німеччина

Легкоатлет Юрій Лоссман на VII Олімпійських іграх в Антверпені (Бельгія, 1920) завоював «срібло» в марафоні. Пізніше переїхав на постійне місце проживання до Швеції. Помер в Стокгольмі.

 

Ex libris PREUSSISCHE STATSBIBLIOTEK. (Державна бібліотека Пруссії). Цинкографія. Автор: Херберт Кампф

Ex libris PREUSSISCHE STATSBIBLIOTEK. (Державна бібліотека Пруссії). Цинкографія.
Автор: Херберт Кампф (Herbert Kampf, 1896-?). Художник, гравер. Німеччина.

 

Ex libris Artur Feldman. 1939. Ксилографія. Автор: Отто Кангіласкі.

Ex libris Artur Feldman. 1939. Ксилографія.
Власник: Артур Фельдман (?-?). Доктор права, адвокат, колекціонер з Брно.
Автор: Отто Якович Кангіласкі (1911-1975). Художник-графік. Естонія.

Після вторгнення в 1939 р. німецьких військ до Чехословаччини Артур Фельдман був вигнаний з сім’єю з дому, а його колекція – розграбована і вивезена за межі країни. Сам Артур Фельдман помер у тюрмі.

На початку 2000-х років спадкоємцям Фельдмана, завдяки законам по реституції творів мистецтва, прийнятим у багатьох країнах, вдалося повернути в свою власність твори з його колекції, а саме: полотна XVI- XVII ст. Джузеппе Бібіени, Карла Рутхарта, Франса ван Міеріса, 750 графічних аркушів західно-європейських художників XVI-XVIII ст., малюнок Рембрандта «Повернення святого Петра з в’язниці».

Література:

  1. Каталог «Колекція екслібрисів М.А. Ємельянова в зібранні Херсонського обласного художнього музею ім. О.О. Шовкуненка», частина І, Херсон, 2013