Іван Айвазовський. Буря вщухає

Іван Айвазовський (1817-1900). Буря вщухає. 1870-ті рр. Полотно, олія

Творчість одного з найвидатніших художників-мариністів світу Івана Айвазовського — це свого роду морська енциклопедія, з якої можна дізнатись про будь-який стан морської стихії в різні пори дня. Небо завжди займало значне місце в композиції картин майстра. Повітряний океан – рух повітря, різноманітні обриси хмар, їхній стрімкий рух під час бурі чи м’якість сяяння під час заходу сонця іноді самі собою створювали емоційний настрій його картин.

Айвазовський створив власний специфічний метод кольорово-лінійної побудови картини та свою живописну «мову», що була неповторною і не схожою ні на кого іншого. Композиційна побудова картин Айвазовського, витриманих в єдиній тональності, ґрунтується на світлотіні, що охоплює все зображення в цілому. Колір в цих картинах використовується не тільки як засіб емоційного впливу, але і як засіб «зв’язку» композиції в єдине ціле. Це чудово ілюструє робота «Буря вщухає».

Світло як ідея грає в творчості Айвазовського значну роль. Зображуючи море, хмари та повітряне середовище, художник фактично зображає світло. Світло в його мистецтві – символ життя, надії та віри, символ вічності.

Айвазовський став нав’язливою метою для росіян, які вимірювали вартість творів інших авторів «Айвазовським» і викрадали його картини з музеїв окупованих міст. Не оминула ця доля і Херсонський художній музей, звідки окупанти незаконно вивезли разом із основною частиною колекції і цей шедевр. Місцеперебування полотна невідомо.