Згадуючи про шедевр Канова

Зібрання творів західно-європейського мистецтва в колекції Херсонського художнього музею достатньо велике і різнопланове. В ньому представлені всі види і жанри образотворчого мистецтва. Наразі ми маємо віртуальну можливість репрезентувати твори, які в силу обставин не надто часто з’являються у виставкових експозиціях. Серед них копія з відомої мармурової скульптури Антоніо Канова (1757-1822. Італія) «Поліна Боргезе у вигляді Венери».

Копія з роботи Антоніо Канова «Поліна Боргезе у вигляді Венери». Бронза, лиття.

Antonio Canova (1757—1822, Венеція)

Митець був яскравим представником італійського неокласицизму. Він завоював популярність завдяки своїм неперевершеним скульптурам з мармуру і вважається одним з найвидатніших майстрів свого часу. Витвори Канова вплинули на розвиток класичного стилю і бароко. Вони далекі від драматизму, властивого для художників попередніх епох, але в них не відчувається холоду і штучності, які притаманні творам більш пізнього періоду.

Канова виховувався власником каменярських майстерень Пазино Канова — дідом по батькові, який помер дуже рано. Саме в майстернях дідуся він отримав перші навички роботи по каменю. Навчався у Венеціанській академії витончених мистецтв. Пізніше попрямував до Риму, де знайомство з класичними пам’ятниками скульптури швидко розвинуло його вроджені артистичні здібності. З усіх боків на молодого скульптора сипалися замовлення. В 1802 р. Папа Пій VII зробив його головним наглядачем усіх мистецьких пам’яток у своїх володіннях, у цьому ж році Наполеон запросив митця до Парижа для створення величезної статуї – пам’ятника самому Бонапарту, тобто самому собі.

Проте, найбільш видатний твір Канова цього часу — статуя Поліни Бонапарт (Боргезе) в обличчі переможної Венери. Після падіння диктатора Канова енергійно сприяв тому, щоб мистецькі скарби, вивезені з Риму до Франції, були повернуті до Вічного міста. В подяку за це, так само як і за його величезний художній талант, папа Пій VII наказав вписати його ім’я в Золоту книгу Капітолію.

Антоніо Канова. Поліна Боргезе Бонапарт як Венера Переможниця. Близько 1805-1808. Мармур. Галерея Боргезе. Рим.

Скульптура «Поліна Боргезе Бонапарт, як Венера Переможниця» Антоніо Канова (близько 1805-1808) є зображенням — напівоголеною, напівлежачи і в натуральну величину – улюбленої, сестри Наполеона (середньої із трьох).

Антоніо Канова. Поліна Боргезе Бонапарт як Венера Переможниця. Близько 1805-1808. Мармур. Галерея Боргезе. Рим.

Франсуа-Жозеф Кінсон. Поліна Бонапарт. 1808. Полотно, олія

Ми не станемо акцентувати увагу на численних подробицях особистого життя Поліни Боргезе в силу їхньої надмірної екстравагантності. Але на одному з фактів її біографії все ж варто зупинитися. З трьох сестер Наполеона Бонапарта – «трьох коронованих куртизанок», як їх називали — лише одна залишилася з ним під час його першого вигнання на Ельбі, і лише одна наполегливо просила британський уряд про дозвіл жити з ним в роки його останнього заслання на відокремленому острові Святої Гелени. Це була Поліна Боргезе, яка попре все, не зрадила свого брата…

Бронзова міні-копія відомого твору Антоніо Канова надійшла до музейної колекції з приватного зібрання і була атрибутована в одному з центральних музеїв тодішньої радянської країни… Атрибутована дивно і невірно, що зайвий раз підтверджує, що помилятися можуть на будь-якому рівні… Надалі все встало на свої місця: автор визначився, з персоналіями музейники теж розібралися швидко. На жаль, поки не представляється можливим визначити країну і виробництво, на якому було вилито копію з відомої роботи, яка, швидше за все, є настільною скульптурою або частиною письмового гарнітуру. Сам рівень виконання і опрацювання окремих деталей уможливлює, поки що умовно, визначити час виконання: початок ХХ століття. Краса Поліни Боргезе продовжує милувати…

У будь-якому випадку, робота викликає великий інтерес. а найголовніше, повертає нас до творчості неперевершеного італійського скульптора, улюбленця великих, Антоніо Канова.

Наталя Кольцова,
завідуюча науково-експозіційного відділу

Література:

  1. История шедевра Антонио Канова… “Паолина Бонапарт, как Венера Победительница” [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.liveinternet.ru/users/komrik/post444511158/