Михайло Жук. Казка. Хоровод жуків

Михайло Жук (1883-1964). Казка. Хоровод жуків.
Папір, змішана техніка, акварель

Твір «Казка. Хоровод жуків» уродженця міста Каховки Херсонської області Михайла Жука — видатного живописця, графіка, кераміста, педагога, літератора — був написаний після повернення з Краківської Академії витончених мистецтв. Творчість художника, що закроєна на традиціях польського сецесіону, по-новому розквітла на українському ґрунті. Неабиякий вплив на тематику його творів справило знайомство і дружба з письменником Михайлом Коцюбинським, який мешкав в Чернігові і у якого в гостях бував художник.

«Казка» нагадує квітковий візерунок. Кожну рослину майстер студіював у саду біля садиби Коцюбинського. Композиція твору з мотивом хороводу та дівчиною у колі, ймовірно, запозичена з картини англійського художника-прерафаеліта Едварда Роберта Хьюза «Середина літа», репродукцію якої художник міг побачити в журналі. Проте Жук створив абсолютно інший твір, змінивши ельфів на жуків, а дівчину — на молоду жінку, ймовірно, свою дружину, посеред чарівного лісу з українськими квітами.

Михайло Жук брав активну участь в Українській революції у Києві, став одним із засновників та викладачів незалежної Української академії мистецтв. Картина «Казка. Хоровод жуків» вперше була репрезентована на виставці професорів Української Академії, яка проходила у будинку Центральної Ради Української Народної Республіки 1917 року.

У число вкрадених росіянами творів мистецтва з колекції Херсонського обласного художнього музею потрапила і ця робота Михайла Жука. Після мародерства окупантів на початку листопада 2022 року визначити її місцеперебування не вдалось.