«Дама з собачкою» Пітера Лелі

Провідний англійський художник XVII ст., голландець за походженням, Пітер Лелі (справжнє ім’я Пітер ван дер Фас) народився у Німеччині, в Зості, а закінчив життя вже у Лондоні, в Ковент Гардене (1619-1680). Отримав освіту у місті Харлем, що неподалік від Амстердаму. Навчався у художника Пітера Франса де Греббера. Батько де Греббера і сам був художником і навчався в майстерні Пітера Пауля Рубенса, до того ж брав із собою в майстерню Рубенса і сина. Проте, перебираючись до Англіі, свідомо Лелі копіює ван Дейка і Караваджо.

У XVII ст. портретний живопис досягає великого розвитку, особливо при дворі Карла II за часів реставрації Стюартів. Тому в Англію запрошували іноземних майстрів, бо вони вважались найбільш професійними. Портрети того часу коштували чимало, а іншого способу відтворити свою зовнішність можливості не було, тож придворний живописець — то була поважна фігура!

До речі, Лелі таки писав придворних осіб серіями. Наприклад «Портрети морских офіцерів» або «Вінздорськи красуні» — портрети аристократок Вінздорского палацу. Хоча є думка, що насправді красунями вони не були. Принаймні, Пітер Лелі навряд чи домальовував їм краси, але й навряд чи її псував. Бо, судячи з тих спогадів, що дійшли до нас, сучасниці Лелі одна одний його рекомендували.

Пітер Лелі. Дама з собачкою

«Дама з собачкою» дуже схожа на портрети із серії «Вінздорськи красуні». Те, що картина належить до категорії «парадного портрету», не викликає сумнівів, якщо розглянути прикрашену перлами сукню.

Взагалі, Пітер Лелі (він же Пітер ван дер Фас) залишив по собі великий творчий спадок, який розпорошений по всій Європі. І завдяки приватним колекціонерам роботи Лелі потрапили не тільки до України. У наш музей картина надійшла разом із колекцію Марії Корніловської, яку вона заповіла Херсонському художньому музею.