«Натюрморт з гарбузом» невідомого художника
Натюрморт (від фран. nature more – мертва натура) як жанр формується у ХV-XVI ст. В той час він зустрічається як частина побутової композиції або несе здебільшого декоративну функцію – квітковими натюрмортами розписують шафи та стіни. Самостійним жанром натюрморт стає вже у XVII ст. у творчості голландських та фламандських художників, які створюють велику кількість його підвидів: це і «квітковий натюрморт», для якого обирали рідкісні або екзотичні квіти; і «кухонний натюрморт», який ділився на «бюргерський» з зображенням розкішних кухонних композицій з витонченим посудом та «сільский», що відтворював простоту побуту та інтер’єру звичайних громадян. Одним із найпопулярніших жанрів вважається «учений натюрморт», що втілював у собі алегоричний зміст – швидкоплинність усього земного – через речі, які передавали «суєту суєт»: порожній посуд, загашену свічку, книжки, годинник, череп.
Паралельно з натюрмортом в Голландії розвивається «низький» побутовий жанр. Художники того часу звертаються не тільки до зображень простих людей і їхнього побуту, а й відкривають сторони життя цілком буденні – вуличні бійки, застілля у шинках.
Саме з інтер’єру шинка відокремлюється ще один тип натюрморту, схожий та той, який ми бачимо. Простий стіл, на якому зображено прості й невибагливі страви – у даному випадку це сезонні овочі та фрукти, які ніби «випливають» з пітьми у ледве освітленій кімнаті. Композиція виконана в темних тонах, переважно сіро-коричневої гамми.
Щодо «Натюрморту з гарбузом» невідомого художника, представленого в музейній колекції, треба звернути увагу на те, що виконаний він на більш ніж простій поверхні – на двох збитих докупи шпоном дошках без використання полотна. До того ж цікаво, що написаний він був вже у XIX ст., коли історична доба голландського натюрморту майже минула.
Цікаво і те, що автор цієї роботи залишається для нас загадкою, але ми сподіваємось, що колись і ця музейна таємниця буде розгадана.