«Портрет духовної особи і хлопчика» невідомого італійського художника
Італійський портретний живопис XVIII ст. в колекції музею представляє «Портрет духовної особи і хлопчика» — репрезентативний парний портрет, датований першою половиною XVIII ст., саме того часу, коли школа італійського живопису була на дуже високому рівні. Написано цю роботу невідомим нам автором який, скоріш за все, жив і працював в одному з провінційних центрів на Півночі Італії.
Розглянемо героїв цього полотна. Хлопчик, судячи з усього, — потомок знатної, аристократичної родини, який вже вступив в період навчання й на долю якого родина має великі надії. Духовна особа — то приставлений до хлопчика духівник, який займається його навчанням. Символом того є книга — можливо, Святе Письмо, — яку духівник передає дитині. Вся ця сцена сповнена аристократичного пафосу і благородства.
Загадкою лишається те, хто є замовником цієї картини — чи то родина учня, чи то сам духівник, який теж міг бути з не менш владної родини, ніж його учень. Є навіть припущення, що обидва героя могли бути з однієї родини, бо серед італійської аристократії було навіть престижно мати в династії духівника, наближеного до Ватикану.
Портрет потрапив до музею з колекції Марії Корніловської — ленінградської колекціонерки, яка заповіла свою колекцію Херсонському художньому музею, — як і більшість робіт XVIII-XIX ст., представлених у постійній експозиції.