Archive for Июнь, 2020

Режим роботи музею на час адаптивного карантину

Написано lara в . Опубликовано в Новости

Друзі!

Раді повідомити Вам, що Херсонський обласний художній музей ім. О.Шовкуненка відновлює свою роботу і готовий приймати відвідувачів з 24 червня.
Ласкаво просимо всіх, хто скучив за мистецтвом і музейною атмосферою!

УВАГА!

На час адаптивного карантину графік режиму музею змінено: до 31 липня музей буде доступним для відвідування з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 16.00 (потрапити до експозиції можна до 15.30), субота і неділя — вихідні.

Також працюємо з певними обмеженнями, відповідно до рекомендацій МОЗ:
медичні маски — аксесуар обов’язковий;
— використовуємо засіб дезінфекції, розташований на вході до музею;
— дотримуємось дистанції з іншими відвідувачами — не менше ніж 1,5 м;
— на виставки до приміщення музею одночасно запрошуємо не більше 25 відвідувачів (з розрахунку не більше 1 особи на 5 кв.м). Якщо вас попросять почекати — не ображайтеся: карантин лише пом’якшили, але не скасували.
— екскурсії проводяться лише за попередніми заявками для груп не більше 5 чоловік.

Правила прийому відвідувачв можуть змінюватися відповідно до рекомендацій МОЗ і Кабміну.

«Країна кольорових пазлів»

Написано lara в . Опубликовано в Новости

«Сину мій, лелече, перебиті крила,
я тебе для щастя-світла народила,
підніми до мене невеселі очі,
день настане — лунко в небо заклекочеш.
Ну а доки день той ще до нас далеко,
я для тебе — крила, сину мій, лелеко…»
(Рядки з вірша, написаного невідомою мамою дитини-аутиста)

В Херсонському художньому музеї півтора роки відбувався освітній проект «Музейна педагогіка для дітей з аутизмом», завдяки якому діти долучилися до знайомства з мистецтвом через виставки, а також на заняттях в музейній вітальні виконували творчі завдання з дрібної моторики. Як продовження цього проекту 2 квітня, у День розповсюдження інформації про проблеми аутизму, планувалося відкрити виставку малюнків дітей з аутизмом під назвою «Країна кольорових пазлів». Карантин відтермінував старт цього проекту, але не скасував.

Аутизм — це стан, при якому порушена здатність спілкуватися з іншими людьми. Люди з аутизмом часто інакше сприймають кольори, звуки, дотики, запахи, розташування предметів у просторі. Причини аутизму поки невідомі. Основним способом корекції цього стану вважається лікувальна педагогіка: обережне навчання соціальним навичкам і якогось способу спілкування.

Одним з головних проявів аутизму у дитини найчастіше є його замкненість і нездатність донести до оточуючих свої бажання. Витягнути таку дитину з його «панцира» і навчити спілкуватися із зовнішнім світом можна тільки за допомогою спеціальних арт-методик. Репрезентовані в експозиції роботи ще раз доводять, що при належному використанні цих розробок дитина з аутизмом може створити справжню картину — щиру і багатогранну!

Методика ARTDAYCARE заснована на одному з розділів арт-терапії — ізотерапії, яка, використовуючи різні кольорові гами та матеріали для роботи, допомагає подолати дітям їхні страхи, створити ситуацію успіху і розвивати фантазію. Вона також має величезне корекційне значення для розвитку дрібної моторики пальців рук.

Відомо, що дитина-аутист мислить образами, які вона використовує в створенні свого малюнку. Можливо, їй навіть простіше намалювати свої потреби та бажання, особливо якщо дитина не говорить. Це одна з методик залучення малюка в спілкування з дорослими. Необхідно лише підштовхнути його до цього через різні дії, пов’язані з малюванням.

Діти-аутисти сприймають світ в деталях, «складаючи» його як пазл. Вони дуже добрі та розумні, можуть бути як гіперактивними, так і малоактивними, ховати свій талант до певного віку, а потім виплеснути його і створювати чудові картини. А ще вони чутливі і кожен день проробляють величезну роботу: намагаються не боятися звичайних звуків, людей, вчаться довіряти світу, що оточуючує їх. Батьки аутистів проживають різні етапи прояви хвороби і проходять їх разом зі своїми дітьми. Їм дуже боляче, коли сторонні люди приймають хворобу за непослух, роблять різкі й образливі зауваження. Вони по крупинці нанизують навіть найменший успіх на нитку, яка називається прогресом і стає путівкою їх дітей у доросле самостійне життя.

В рамках освітнього проекту «Херсонський художній музей – дітям-аутистам» репрезентовано виставку «Країна кольорових пазлів», в експозиції якої представлено роботи Олександри Авдєєвої (19 років), Марії Гайдай (15 років), Кристини-Юлії Крошкіної (20 років), Марії Пашко (10 років), Матвія Пашка (8 років), Ярослава Полякова (10 років)

Олександра Авдєєва почала малювати у дуже ранньому віці – 1,5-2 роки. З часом її різнокольорові каракулі, якими вона «прикрашала» все, що потрапляло під руку, в тому числі і стіни оселі, становилися справжніми маленькими шедеврами, що відображали її уявлення і фантазії. Роботи дівчини, як і малюнки інших експонентів виставки, дуже барвисті і декоративні, насичені колірними контрастами, що в поєднанні з лініями передають загальний настрій творів. У кожній роботі Олександри, у тому числі і графічних, яким вона віддає перевагу, є своя непередавана привабливість її відчуттів від природи, квітів, тварин та персонажів, що народилися в уяві дівчини. Олександра Авдєєва – учасниця багатьох виставок, у тому числі персональної. Зі слів її педагога Ганни Олегівни Файнштейн, вона дуже талановита і самобутня.

Малюнок Олександри Авдєєвої

Для Марії Гайдай це перша серйозна виставка, в якій вона бере участь. Дівчина почала малювати кілька років тому, але її яскраві роботи, нехай часто і скопійовані, є великим досягненням Маші, її мами та викладача. Можливо, це перший крок дівчини у творче життя як справжньої художниці. Вже у дворічному віці Марійка дуже любила змішувати пальцями фарби і спостерігати, що з цього виходило. Судячи з усього, колір, якому Марія завжди віддає перевагу – синій. У тринадцять років вона почала відвідувати уроки живопису (педагог Ганна Олегівна Файнштейн). Маша прекрасно справляється з ліпленням і самостійно створює з пластиліну цілі панно, дуже складні за своєю структурою. ЇЇ роботи виставлялися на виставках в Обласній дитячій бібліотеці та Палаці дитячої творчості.

Малюнок Марії Гайдай

Приваблюють око яскраві твори брата і сестри Пашко — Марії та Матвія, які вже кілька років навчаються живопису та ліпленню у Ганни Олегівни Файнштейн. Зі слів педагога, Марійка – допитлива і дуже здатна до творчості, віддає перевагу живопису.

ЇЇ молодший брат, який також любить малювати та ліпити, намагається не відставати від сестрички, дивуючи незвичайною соковитою мальовничістю своїх робіт.

Малюнок Марії Пашко

Малюнок Матвія Пашка

В експозиції репрезентовано декілька творів дуже творчої натури — Кристини-Юлії Крошкіної, здібності якої розвивалися завдяки її сестрі та прийомним батькам. Дівчина любить танцювати, бере участь як акторка у виставах інклюзивного лялькового театру і, безумовно, займається малюванням, використовуючи акварельні та акрилові фарби. ЇЇ роботи виконані в яскравих соковитих кольорах. Вони символічні і дивують своїми сюжетами. Як стверджує сама художниця, її мета «передати людям щось важливе, що пов’язано з єдністю всього сущого, безумовною любов’ю і глибоким сприйняттям дійсності, минаючи кордони старих і віджилих своє стереотипів». З дитинства дівчина захоплюється йогою, індійською культурою та релігією, тому більшість її малюнків просякнуті темами сакрального містицизму цієї загадкової країни. Роботи Юлії захищені авторським правом, деякі з них знаходяться в приватних колекціях Європи та України.

Робота Кристини-Юлії Крошкіної. Полотно, олія

В експозиції представлено твори талановитого і працьовитого Ярослава Полякова. Зі своїм педагогом Ганною Олегівною Файнштейн він займається лише рік. Малює наполегливо, із задоволенням, часто імпульсивно. Вдома завжди самостійно опрацьовує тему заняття. Любить зображувати людей і тварин, йому чудово вдаються і натюрморти.

Творчість дітей-аутистів нікого не залишить байдужими. Їхні прекрасні роботи зайвий раз підтверджують, що вони — не просто діти, вони — дуже талановиті діти. Талановиті всупереч…

Малюнок Ярослава Полякова

Співробітники музею висловлюють свою подяку за творчий підхід в роботі педагогу Ганні Олегівні Файнштейн, словами якої ми також висловлюємо нашу величезну повагу всім батькам цих дивовижних дітей: «Всі батьки моїх учнів заслуговують найтепліших слів і поваги! Тільки завдяки їхнім зусиллям діти розвиваються і творять красу…»

Педагог Ганна Олегівна Файнштейн з учнями

Наталя Кольцова,
завідуюча науково-експозіційного відділу

«Багатоликий Ізраїль»

Написано lara в . Опубликовано в Новости

В експозиції представлено 39 творів живопису і графіки, переданих Об’єднанням професійних художників Ізраїлю в дар Херсонському обласному художньому музею в ознаменування 135-річчя від дня народження Олексія Олексійовича Шовкуненка. Цей щедрий подарунок розширить уявлення херсонців і гостей нашого міста про минуле Землі Обітованої і сьогодення Ізраїлю як країни, зацікавленої в розвитку дружніх відносин з усіма молодими державами, що з’явилися на пострадянському просторі. Для Ізраїлю – в рамках існуючої моделі міжнародних відносин – це закономірно, оскільки кожен п’ятий громадянин цієї країни має коріння, які тісно пов’язують його з містами і селами країн Східної Європи.

Об’єднання професійних художників Ізраїлю створено 15 квітня 2003 року. Метою організації є підтримка та вдосконалення професійного рівня, розвиток творчих якостей у художників, скульпторів, мистецтвознавців та зміцнення міжнародних культурних зв’язків.

Об’єднанням професійних художників Ізраїлю, спільно з художніми музеями Харкова, Миколаєва, Чернігова, Черкас, Умані, Тернополя, з меморіальними музеями Одеси і Києва, були здійснені міжнародні благодійні некомерційні проекти. Відтепер цей список поповнив і Херсон. Колекції, передані єврейськими художниками в дар музеям, як правило, пов’язані з культурою регіону, для якого призначений проект, але водночас вони завжди відтворюють позитивний образ Ізраїлю як країни миру. Це стимулює професійний ріст і рівень духовної самосвідомості всіх членів Об’єднання. У самому акті благодійності митців є щось споріднене метафоричному оновленню духу, за яким йшли прочани в цю землю і, одухотворені, надалі несли людству Світло. Роботи художників передають відчуття емоційного і духовного підйому та настрою, яке вони відчувають, але в той же час, це і створення фонду культурної спадщини сучасного ізраїльського образотворчого мистецтва у світовому музейному просторі.

Зібрання Херсонського художнього музею поповнилося завдяки посередництву і невтомності доктора філологічних наук, мистецтвознавця, дійсного члена Ізраїльської незалежної академії розвитку наук, члена правління Об’єднання професійних художників Ізраїлю, автора ідеї та концепції проекту Галини Подольської. Вона багато робить для того, щоб міцніли і розвивалися міжнародні відносини Ізраїлю з іноземними державами, в тому числі з Україною.

Сучасні напрямки світового живопису прагнуть розширити рамки ізраїльського мистецтва як унікальної форми вираження єврейської культури і як діючого компонента західного мистецтва, вивести його за межі традиційних концепцій і матеріалів. Техніка виконання вдосконалюється, використовуються нові прийоми і матеріали, в пошуках персонажів єврейські митці звертаються як до національних, так і загальнолюдських мотивів, біблійні сюжети поєднуються із сучасними прийомами зображення людських емоцій. У роботах ізраїльських майстрів сьогодення простежується динамізм, орієнтація на досягнення західної культури і одночасно прагнення до національної самоідентифікації та використання традиційних концепцій.

АннаЗарницька. Єрусалим

В добірку «Багатоликий Ізраїль» увійшло 39 творів олійного живопису та графіки (ксилографія, акварель) Тематично роботи підібрані так, щоб дати естетико-просвітницьке уявлення про природу та історію Землі Обітованої. Значна їх частина написана з натури – з більшим чи меншим наближенням до об’єкта зображення. Це урбаністичні пейзажі та твори, пов’язані з природою Святої Землі. Деякі з робіт натхненні традиціями іудаїзму, сюжетами Тори, історичними пам’ятками. Частина колекції «Багатоликий Ізраїль» присвячена Єрусалиму як духовній столиці світу та місту культурної толерантності.

Анатолій Фінкель. Місто червоними дахами. Під’їжджаючи до Єрусалиму

Роботи Бориса Геймана, Анни Зарницької, Бориса Котляра, Анатолія Мітли, Дмитра Могилевського, Йосипа Капеляна, Германа Непомнящего, Андрія Софьїна, Анатолія Фінкеля, Григорія Фірера, Михайла Шапіра дають уявлення про архітектурну та духовну своєрідность багатоликого близькосхідного міста, в межах якого нічого не можна порушувати. Такий головний із законів духовної столиці світу. На полотні Дмитра Могилевського «Місто Давида» (2019) зображена Вежа Давида — один із символів Єрусалиму і його легендарного царя. Дякуючи Андрію Софьїну з даху Австрійського хоспісу нам відкривається вид на Старе місто – одного з найромантичніших європейських куточків Єрусалиму. Це місце, де можна перепочити в тіні зеленого саду за чашкою кави, долучаючись до шуму арабського базару, що доноситься з багатолюдних торговельних вуличок (Єрусалим. Вид на Храм Гробу Господнього. 2019).

Герман Непомнящий. Вечірній Єрусалим

Робота Бориса Геймана пов’язана з християнським ликом Єрусалиму та присвячена одній з найбільш примітних в Старому місті будівель – німецькому католицькому абатству – володінню ордена бенедиктинців в Єрусалимі (Абатство Дорміціон. 2019). Серед робіт, присвячених Єрусалиму, дещо осібно сприймається полотно Йосипа Капеляна, оскільки зображений на ньому монастир не знаходиться в межах Старого міста. Перед глядачем – Долина Хреста, де розташований знаменитий чоловічий монастир Святого Хреста Єрусалимської православної церкви. Відповідно до одного з переказів, на місці його будівлі виростало Древо Хреста Господнього (Єрусалим. Монастир Святого Хреста. 2016).

Григорій Фірер. Негев. Діалог із Шагалом

Панорамні роботи Людмили Беренштейн (Іудейська пустеля. Бедуїнське поселення Хамайса. 2019), В’ячеслава Ільяєва (Монастир Бейт-Джамаль. 2019), Григорія Фірера (Негев. Діалог із Шагалом. 2013) відкривають безкраї простори Іудейської пустелі і «обличчя» могутнього Негева. У роботах митців багато повітря і простору, просоченого біблійним духом, де навіть каміння уособлюють генезис єврейського народу. На найміцнішому з каменів – наріжному – був заснований Єрусалим.

Етюдний пейзаж Олександри Ільяєвої присвячений бедуїнським поселенням, розкиданим по неосяжній Іудейській пустелі. Поселення Хамайса розташовано серед розпечених гір, поруч з якими знаходяться родючі пасовища (Іудейська пустеля. Бедуїнське поселення. 2019). Натюрморт «Соняшники» (2019), виконаний вихідцем з України Андрієм Чібісовим в реалістичній манері, потрапляє в споріднену точку, підкреслюючи тотожність квітки сонця в наших культурах, в глибинах яких закладена спільність естетичного сприйняття.

Благодійний проект «Багатоликий Ізраїль» допоможе втіленню головної мети кожного сучасного музею, яка полягає в поповненні та якісному оновленні фонду для формування повноцінної виставкової діяльності, відкритті нових імен в історії світового образотворчого мистецтва. Він є ще одним кроком на шляху до культурного співробітництва між нашими народами. Цей щедрий дар, за який ми безмежно вдячні, є реальним культурно-просвітницьким внеском в цей процес Об’єднання професійних художників Ізраїлю і особисто мистецтвознавця Галини Подольської.