Мистецтво країн Сходу
Кольцова Н. А.
Ст. науковий співробітник
науково-експозиційного відділу музею
В колекції представлені твори різних видів декоративно-прикладного мистецтва країн Сходу і Південно-Східної Азії 19-20ст.
Здавна головне місце в розвитку порцеляново-фаянсового виробництва на Сході належало Китаю, в минулому могутньої імперії з багатою національною культурою і стійкими художніми традиціями. В колекції музею зберігаються дві китайські вази з порцелянової маси, які виконані у техніці “кракле” і декоровані барельєфними зображеннями драконів, що грають з перлиною.
Однією із популярних галузей прикладного мистецтва Китаю було різьблення по кістці. У вітрині подані витончені жіночі фігурки і статуетка молодого Конфуція, що вирізані з кістки. Різновидом різьблення по каменю є виготовлення тушечниць – самобутньої творчості, що розвивалася пліч-о-пліч із мистецтвом каліграфії і живопису.
Багатовіковий досвід обробки бронзи визначив високу якість виконання китайської металопластики. Привертають увагу фігурки божеств буддистського пантеону, що відзначаються суворою традиційністю іконографії і мініатюрністю форм.
Довгий час залишаючись під впливом китайської середньовічної кераміки, Японія лише у 17ст. налагодила своє виробництво порцеляново-фаянсової продукції. Гармонічне сполучення простої форми і невигадливого декору японських керамічних посудин міцно пов’язане з філософією Дзен, яка є основою традиційної чайної церемонії. В колекції знаходиться звичайний набір предметів для чайної церемонії: невеликий круглий чайник і маленькі чашки без ручок, що вкриті вохристою поливою з характерним ефектом зеленуватих патьоків. На рубежі 19-20ст.
Японія збільшує експорт своєї кераміки в Європу, що цілком пояснюється “японською модою” і захопленням Сходом у Старому Світі, який втомився від класики і невдалих імітацій художніх творів минулого. Велике поширення і популярність у цей час набули вироби майстерень японського князівства Сацума. Декілька зразків сацумської кераміки відрізняються різноманіттям декору: поліхромією зображених багатофігурних жанрових сцен, які прикрашають стінки посудин, використанням позолоти.
За всіх часів в Індії успішно розвивалося мистецтво обробки металів. Прикладом тому служать чудові зразки індійської металопластики. У колекції нашого музею знаходяться дві мідні вази, які покриті темним лаком, основи яких виготовлені у виді капітелі індійської храмової колони.
Невелика збірка творів декоративно-прикладного мистецтва країн Сходу і Південно-Східної Азії дає уявлення про найбільш яскраві і своєрідні культури світу.